Jak vařit bezlepkově a bez masa? – moje rychlé tipy

Na žádost nebo spíše dotazy mých zákazníků, kamarádů a klientů z konzultace zakládám tuto novou rubriku. Dokonce mi jeden kamarád napsal, že ví, že by to chtělo méně masa, bez lepku či mléka, ale že, když mu to takhle někdo řekne nebo někde čte, tak už fakt neví co má jíst… Že mu pak lidé, …

Na žádost nebo spíše dotazy mých zákazníků, kamarádů a klientů z konzultace zakládám tuto novou rubriku.

Dokonce mi jeden kamarád napsal, že ví, že by to chtělo méně masa, bez lepku či mléka, ale že, když mu to takhle někdo řekne nebo někde čte, tak už fakt neví co má jíst… Že mu pak lidé, kteří mu toto řeknou připadají jak z jiné planety, protože neví z čeho a co vlastně má on či jeho přítelkyně vařit 🙂

Na jednu stranu jsem se tomu smála, protože já jsem se to učila za pochodu… A vím, že když někdo chce, tak že to jde… A hlavně hledá jiné alternativy…Mým impulzem bylo zdraví mé mladší dcery, která měla ekzém a já věděla, že v tuto chvíli nejde jen o zařazení bylinek, ale o celkovou změnu a jídlo bylo jednou ze součástí…

A s lidmi na konzultaci prožívám něco podobného… Chtějí změnit jídelníček, ale vlatně ani nevědí jak…

Touto rubirkou o jídle NEBUDU NAHRAZOVAT BLOGy zaměřené na recepty… Bude to spíše inspirací, ne přesným návodem…

Víte u vaření je potřeba se bavit a dát prostor i své vnitřní kreativitě…  Víte já sama kolikrát ani nevím kolik čeho tam do toho receptu dám, takže to spíše budou nahrubo recepty. Beru si inspirace i z internetu, a různě je obměňuji nebo doma něco na rychlo vymyslím… Budete se možná divit, ale jídla bez masa jsou většinou i rychlejší na přípravu 🙂

Osobně mohu doporučit blog mé kamarádky Marcely Švecové Kubové, která je také zaměřena na jídlo bez masa a případně bez lepku. A od ní dostávám také mnoho inspirací a podnětů…

Nejsem zarytý bezlepkář a bezmasář, ale toho LEPKU co je všude je tolik, že jsem pro naši domácnost jsem zvolila variantu:pečivo zůstává, ale v ostatních jídlech se snažím lepek vůbec nedávat. A bez masa? no mě osobně přestalo chutnat maso a jím jen ryby, takže ryby v mém jídelníčku občas najdete, zřídka i hovězí vývar (který je bohatým zdrojem oxidu dusnatého – viz článek o NO zde – jak vznikají civilizační nemoci) A teď se snažím i hodně omezit mléko v potravinách, které nás akorát zahleňuje.

Pro úvod jsem si vybrala:

ZÁKLADNÍ a DROBNÉ FINTY na vaření:

Zahušťování omáček, polévek: – místo klasické mouky použijte kukuřičnou, rýžovou či bezlepkovou směs – osobně na tyto zahušťování používám kukuřičnou nebo rýžovou – vyjde levněji a udělá to stejný efekt. Navíc nejsou chuťově nijak v jídle znát, takže si pochutná celá rodina a přitom o tom vůbec nebudou vědět, že tam je něco nového 🙂

zavářka do polévky: místo klasických těstovin použijte kukuřičné či rýžové, zeleninové (existují i vlasové nudle z těchto surovin). Jako vhodná zavářka je výborná i pohanka, která když se rozvaří v polévce, tak je výborná a jedí to i děti (vypadá podobně jak rýže). Můžete použít i jáhly, rýži nebo do zeleninové polévky se hodí i čočka či ječné kroupy (které sice mají lepek, ale je zapouzdřený, takže je méně škodlivý)

bramborové knedlíky a vařená těsta: mouku nahraďte pohankovou nebo bezlepkovou moukou

těstoviny: nahradit za kukuřičné, rýžové (které jsou dostupné i v klasickém obchodě zcela běžně), nebo můžete i pohankové, zeleninové atd

přílohy i hlavní chod: rýže, brambory,bezlepkové těstoviny, pohanka, bulgur (sice obsahuje lepek, ale je zapouzdřený, takže není škodlivý a snáší ho dobře i bezlepkáři),  A samozřejmě zelenina 🙂

POZOR na KUSKUS toto je jen klasická těstovina, nic bezlepkového na tom není!!!

Spousta věcí je jen o tom, koukat někam trochu jinam a hledat 🙂 Už nyní je mnoho potravin, které se dají běžně koupit v obchodě i na menším městě (já jsem toho důkazem 🙂 )

KOŘENÍ:

používejte bez Glutamátů a bez soli…

Raději volte tu variantu, že si přisolíte vlastní solí, kterou si sami koupíte (doporučuji růžovou Himalájskou sůl, která má v sobě mnoho minerálů…).

BEZ MLÉKA PÉCT BUCHTU?

představte si, že stačí vyměnit mléko za vodu… A výsledek bude úplně stejný, ne-li ještě lepší…. Ba naopak mě přijdou ty buchty ještě chutnější a vláčnější…

Ušetříte tím peníze, zdraví tím, že nebudeme zbytečně zahleňovat organismus a navíc tím ušetříte i kravičku, kterou byste museli o to mléko ochudit.

Víte, když jsem viděla video, jak se ke kravám chovají, jak je doslova ničí, jen kvůli nám, kteří pijí jejich mléko. Mimochodem toto mléko není určené pro nás, ale je určené pro tele. Respektive my jsme jediní, kteří používají mateřské mléko jiného savce pro sebe! Osobně si nedokáži představit, že bych měla kojit ještě další léta, potom co odkojím své dítě, nebo mi to dítě seberou jen kvůli tomu, že potřebuje někdo jiný, pro mě cizí, nakrmit… Navíc tím mlékem do sebe dáváme spousty plísní a chemie, která vzniká právě tím, jak se ke krávě chovají…

Mléčný průmysl v 5minutách – zapněte si titulky v pravo dole…

Chcete i Vy si změnit svůj zdravotní stav díky bylinkám a úpravou stravy či drobnou úpravou prostředí a psychiky? Napište si o konzultaci: radka@prokvalitnizivot.cz