Podzim podle tradiční čínské medicíny – jak posílit imunitu na podzim

Jak mít silnější imunitu právě na podzim, kdy z pohledu tradiční čínské medicíny je tlusté střevo a plíce nejvíce citlivé? Co dělat a co nedělat pro naši imunitu právě na podzim? To se dozvíte dále.

pozdim-článek

Z pohledu TČM je element kovu nejsilnější právě v období PODZIMU (15.9. – 15.11.) V tomto období jsou orgány jako jsou plíce a tlusté střevo nejvíce citlivé a nejvíce zatěžované. Jak posílit tyto orgány z pohledu tradiční čínské medicíny a díky tomu se dozvědět jak posílit imunitu na podzim přírodní cestou?

Pokud se raději díváte na video, můžete se podívat zde. Jinak můžete číst dál

Možná i Vy jste si udělali test 5 elementů zdarma na mých stránkách, kde můžete zjistit, zda tyto orgány máte opravdu oslabené. Pokud Vám v testu vyšlo, že máte oslabený element kovu (plíce a tlusté střevo), tak právě v období podzimu 15.9.-15.11. je potřeba o to více zaměřit a opravdu zařazovat nejen tyto tipy pro své zdraví a hlavně k ochraně a posílení těchto orgánů. A díky tomu posílit imunitu na podzim.

Vše detailně a prakticky ukazuji v kurzu PODZIM na vlně TČM, kde mimo jiné ukazuji jak zařadit principy TČM v podmínkách ČR do svého života.

Tipy jak posílit imunitu na podzim přírodní cestou?

1) Dechové cvičení a pohyb pro podporu imunity

Už jen tím, že na podzim jsou oslabené plíce, tak o to více je potřeba zhluboka a pomaleji dýchat. Dle čínské medicíny nám plíce vytváří ochranný obal kolem nás. A je silnější právě tehdy, když máme dech vyrovnaný. Na svém YT kanále mám i video na dechové cvičení, které je perfektní na prohloubení dechu a podpory našeho zdraví a obranyschopnosti.

Dechové cvičení pro podporu imunity

2) Omezit pikantní a ostrá jídla

Tlusté střevo je velmi citlivé na ostrou stravu a tím i oslabujete svoji imunitu a možnost vstřebávání výživných látek v těle. Navíc i když se může zdát, že zahřívá, tak paradoxně tělu způsobuje potřebu se ochladit a tím se opět ochlazuje a tím dostáváme chlad do těla. A to na podzim nepotřebujeme….

3) Pijte hodně tekutin

Většina lidí hodně podceňují tekutiny. A právě na podzim je potřeba doplňovat tekutiny, abyste podpořili zdravou vlhkost v plicích ( mráz vysušuje) a také podpořili pohyb ve střevech, aby střevo mohlo správně vylučovat a nezůstávala nestrávená strava v těle.

4) Omezit mléko a mléčné výrobky

Z pohledu TČM mléko zahleňuje. A možná jste si sami všimli, že jakmile máte rýmu, tak ve chvíli kdy si dáte jogurt nebo tvaroh, tak ta rýma se Vám buď vrátí, prodlouží nebo zintenzivní.

5) Zařaďte stravu podporující plíce a tlusté střevo

Do svého jídelníčku zařaďte celozrnnou rýži, bílou ředkev, kedlubnu, chřest, hrách, cirznu, jablka, hrušky, sušené ovoce, rajčata, kukuřici, mrkev, celer, žlutou papriku.

6) Myslete pozitivně – aneb jak posílit imunitu na podzim díky síle myšlenky

Zdraví není jen o stravě, ale o naší mysli. Méně sluníčka může vést k tomu, že jsme více smutní, nemáme radost ze života. Právě ta radost v životě je i v těch střevech. Pokud máte pocit, že máte v sobě něco nezpracovaného, nebo nevíte jak dál. Nebo jste byli u lékaře a on Vám nepomohl. Nebo máte pocit, že něco co jste v životě zažili Vám blokuje to, abyste mohli prožívat dál radost ze života.


Doporučuji:

a) zařadit do svého života OCENĚNÍ a VDĚČNOSTI

Udělejte si každý den malé cvičení pro trénink Vaší mysli a tím si posilte nejen imunitu, ale celé Vaše zdraví.


Položte si každý den otázky: “ Za co jsem dnes vděčná?“ Za co se oceňuji?“

Stačí napsat 3 věci každý den a po pár dnech se opravdu můžete cítit jinak. Mám to vyzkoušený nejen na sobě, ale i na mých klientkách. Navíc v jedné studii bylo prokázáno, že při psaní 3 vděčností denně se Vám zvýší pocit štěstí o 20% již po 21 dnech.

b) vnímáte, že Vás něco brzdí a nevíte jak z toho ven?

Mohu Vám pomoc v individuální konzultaci/terapii – kde Vám pomohu odblokovat a zpracovat emoce, které Vám brání. A najednou z té stagnace, kterou možná teď prožíváte, se můžete dostat výš. A najednou se ty věci, které se zdály být neřešitelné, nemyslitelné, tak najednou jdou.

Jak zařadit principy TČM do svého života?

Lidé mi většinou říkají, že je pro ně nejtěžší zařadit ty principy TČM do svého života. A právě proto učím v online kurzu PODZIM na vlně TČM základní principy, které lze aplikovat v podmínkách ČR.

Sama jsem zastáncem toho, že když žijeme v ČR, tak je nejideálnější jíst potraviny, které jsou z ČR nebo alespoň z Evropy, aby to bylo nám nejblíže k přirozenému zdraví a našemu přirozenému bioritmu.

V online kurzu PODZIM na vlně TČM učím ty základní principy, abyste byli zdravější a v souladu s přírodou.

Nejjednodušší způsob jak zařadit TČM do svého života, tak abyste si zlepšili své zdraví, zlepšili psychiku, tak je aplikace kvalitních esenciálních olejů. Pokud chcete vědět, jak správně používat esenciální oleje a vyhnout se 5 chybám při používání – stáhněte si návod zdarma

Jaké esenciální oleje použít pro podporu imunity a orgánů elementu kovu?

KADIDLO – všestranný pomocník. Navozuje klid, relaxaci, uvolňuje napětí. Pomáhá při bolestech kloubů a svalů. – o Kadidlu jsem napsala článek

CYPŘIŠ – zmírňuje pocení, pomáhá s menstruačními potížemi, pomáhá se vyrovnat se ztrátou a emoční rány, pomáhá získat pocit klidu a bezpečí.

ŠALVĚJ – uklidňuje stavy napětí, odstraňuje únavu, pomáhá zmírnit pocení, prohloubit dýchání a otevírá hruď při pocitech dusna a napětí.

EUKALYPTUS – podporuje dýchání, přináší uvolnění při nachlazení, přispívá ke zdraví svalů a kloubů, posiluje přirozenou obranyschopnost. Psychicky navozuje optimismus, otevřenost a volnost, pomáhá oživit náladu a obnovit pozitivní pohled na svět.

Směs esenciálních olejů COLDET

Je zaměřená na pročištění střev. Tam sídlí naše dobrá nálada. Na to abyste neměli zácpu ani průjem. Ve chvíli, kdy máte zdravá střeva, tak naše tělo umí daleko více využít vitamíny, minerály, stopové prvky než když je zahlcené. Přes stěnu střeva nám prochází výživné látky do těla a pokud máme zanešené tlusté střevo, tak naše tělo nemůže využít vše co by mohlo.

BOROVICE

Je skvělá pro muže i ženy, ale pro ženy je výjimečná.

 • Gynekologické problémy
 • Zvyšuje sebevědomí
 • Děti nemají rýmičky, kašle…
 • Moje děti se tolik nehádali – tím jak zvyšuje sebevědomí, tak sebevědomý člověk nemá potřebu někoho srážet
 • Dýchací potíže
 • Ztuhlá šíje, ramen
 • Klouby

Pokud chcete poradit, jaký EO by byl přímo pro Vás, případně jak je používat, napište mi na e-mail: radka@prokvalitnizivot.cz

PODZIM na vlně TČM

Už nemusíte trpět na: virózy, únavu, kožní problémy, zácpu, těžkosti od jídla…

Podzim může vypadat takto:

 • cítíte se plni energie,
 • máte silnou imunitu a jen tak Vás nic neskolí
 • netrpíte na zácpu
 • máte krásnou pokožku bez defektů
 • cítíte energii a dobře se vyspíte

V kurzu se naučíte, že ŽÍT v souladu sami se sebou a s přírodou JE SNADNÉ.