Zima podle tradiční čínské medicíny – jak posílit imunitu v zimě

Jak mít silnější imunitu a pevné zdraví právě v zimě, kdy z pohledu tradiční čínské medicíny jsou ledviny a močový měchýř nejvíce citlivé? Co dělat a co nedělat pro naše zdraví a imunitu právě v zimě?

zima TČM

Zima podle tradiční čínské medicíny, kdy vládne element VODY (15.11. – 15.2.), jsou orgány jako ledviny a močový měchýř nejvíce citlivé a nejvíce zatěžované. Jak posílit tyto orgány z pohledu tradiční čínské medicíny a díky tomu se dozvědět jak posílit imunitu a zdraví přírodní cestou?

Pokud se raději díváte na video, můžete se podívat zde. Jinak můžete číst dál

Možná i Vy jste si udělali test 5 elementů zdarma na mých stránkách, kde můžete zjistit, zda tyto orgány máte opravdu oslabené. Pokud Vám v testu vyšlo, že máte oslabený element VODY (ledviny a močový měchýř), tak právě v období zimy 15.11.-15.2. je potřeba o to více zaměřit a opravdu zařazovat nejen tyto tipy pro své zdraví a hlavně k ochraně a posílení těchto orgánů. A díky tomu posílit své zdraví, imunitu a energii v zimě.

Vše detailně a prakticky ukazuji v kurzu  ZIMA na vlně TČM, kde mimo jiné ukazuji jak zařadit principy TČM v podmínkách ČR do svého života.

Jak posílit imunitu v zimě?

1) Zajistěte teplo od nohou a pozor na bederní páteř

Na chodidlech začínají meridiány ledvin. A vzhledem k tomu, že jsou v zimě citlivé ledviny, je potřeba zajistit teplo od nohou.

Ledviny nemají rádi chlad, protože je zima venku a proto je potřeba zachovávat teplo uvnitř těla. 

Vnímáte po ránu bolesti bederní páteře? Říkáte si: ”To je dobrý, když to rozhýbu během dne” . Není tomu tak. Bolest bederní páteře právě po ránu, je prvním signálem, že máte oslabené ledviny. Pozor na to a zaměřte se na posílení ledvin.

2) Omezte alkohol

Alkohol škodí ledvinám a při jeho konzumaci jsme v zimě velmi unavení. V ledvinách sídlí naše životní energie a díky alkoholu (zvlášť v zimě) máme málo energie.

3) Pijte dostatek tekutin

Většina lidí hodně podceňují tekutiny. A nejen v zimě je potřeba doplňovat tekutiny, abyste podpořili správné vylučování a tím i správnou funkci ledvin. V zimě doporučuji pít teplé tekutiny – jako jsou bylinkové čaje, roibos, bílý čaj, teplá voda. Nebo do čaje můžete přidávat i zahřívací koření jako je skořice a hřebíček.

4) Zařaďte stravu posilující ledviny a močový měchýř

Zařaďte do svého jídelníčku podporující stravu jako je hrášek, čočka, rýže, pohanka, celer, brambory, zázvor, brokolice, kapusta. Z koření využívejte skořici, zázvor,  fenykl, kmín, hřebíček, badyán

kvalitní spánek

5) Dostatek kvalitního spánku

Zima nás vede ke klidu a stejně jako příroda, tak i my potřebujeme více odpočinku. A jedním ze základních je KVALITNÍ SPÁNEK.Pokud jsme nevyspalí, přetížení a chronicky vystresovaní, vyplavuje naše tělo hormon adrenalin. Adrenalin se stará o naše přežití, tím koncentruje veškerou energii do srdce a následkem toho se nám stáhnou cévy v okrajových částech těla a ty se pak špatně prokrvují.


V průběhu kvalitního spánku celé tělo regeneruje, odplavují se toxiny, obnovují se buňky. Snižuje se produkce stresového hormonu, kortizolu a naopak ZVYŠUJE tvorbu melatoninu, který funguje jako antioxidant.
Nedostatek spánku prokazatelně ovlivňuje činnost hypotalamu a dělá nás náchylnější k chladu. To může být jedním z důvodů, proč máte studené nohy v zimě.

Pokud chcete vědět, jak se kvalitně vyspat – přečtěte si článek 10 tipů jak na kvalitní spánek

pozitivní myšlení

6) Myslete pozitivně – aneb jak posílit imunitu díky síle myšlenky

Zdraví není jen o stravě, ale o naší mysli. Méně sluníčka může vést k tomu, že jsme více smutní, nemáme radost ze života. Právě ta radost v životě je i v těch střevech. Pokud máte pocit, že máte v sobě něco nezpracovaného, nebo nevíte jak dál. Nebo jste byli u lékaře a on Vám nepomohl. Nebo máte pocit, že něco co jste v životě zažili Vám blokuje to, abyste mohli prožívat dál radost ze života.


Doporučuji:

a) zařadit do svého života OCENĚNÍ a VDĚČNOSTI

Udělejte si každý den malé cvičení pro trénink Vaší mysli a tím si posilte nejen imunitu, ale celé Vaše zdraví.


Položte si každý den otázky: “ Za co jsem dnes vděčná?“ Za co se oceňuji?“

U vděčností je dobré si říct, ještě PROČ jste za danou věc vděčná. Tím mnohem více prohlubujete vděčnost v sobě.

Stačí napsat 3 věci každý den a po pár dnech se opravdu můžete cítit jinak. Mám to vyzkoušený nejen na sobě, ale i na mých klientkách. Navíc v jedné studii bylo prokázáno, že při psaní 3 vděčností denně se Vám zvýší pocit štěstí o 20% již po 21 dnech.

b) vnímáte, že Vás něco brzdí a nevíte jak z toho ven?

Mohu Vám pomoc v individuální konzultaci/terapii – kde Vám pomohu odblokovat a zpracovat emoce, které Vám brání. A najednou z té stagnace, kterou možná teď prožíváte, se můžete dostat výš. A najednou se ty věci, které se zdály být neřešitelné, nemyslitelné, tak najednou jdou.

Jak zařadit principy TČM do svého života?

Lidé mi většinou říkají, že je pro ně nejtěžší zařadit ty principy TČM do svého života. A právě proto učím v online kurzu ZIMA na vlně TČM základní principy, které lze aplikovat v podmínkách ČR.

Sama jsem zastáncem toho, že když žijeme v ČR, tak je nejideálnější jíst potraviny, které jsou z ČR nebo alespoň z Evropy, aby to bylo nám nejblíže k přirozenému zdraví a našemu přirozenému biorytmu.

V online kurzu ZIMA na vlně TČM učím ty základní principy, abyste byli zdravější a v souladu s přírodou.

Esenciální olej - podpora imunity

Nejjednodušší způsob jak zařadit TČM do svého života, tak abyste si zlepšili své zdraví, zlepšit psychiku, tak je aplikace kvalitních esenciálních olejů. Pokud chcete vědět, jak správně používat esenciální oleje a vyhnout se 5 chybám při používánístáhněte si návod zdarma

Jaké esenciální oleje použít pro podporu imunity a zdraví v zimě elementu vody?

ROZMARÝN – zlepšuje paměť, dýchání, trávení i činnost srdce, pomáhá pozvedávat odvahu a morálku

BOROVICE – zvyšuje sebevědomí, povzbuzuje činnost lymfy a činnost dýchacích cest, pomáhá na klouby a gynekologické problémy – více v článku o borovici

ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ – podporuje psychiku a hormonální systém, mírní duševní únavu a uvolňuje napětí a také podporuje plíce – více v článku o šalvěji a hormonální rovnováhu (štítná žláza)

HIMALÁJSKÝ CEDR

  • podporuje ledviny a močový měchýř (účinný i na záněty močového měchýře)
  • podporuje činnost lymfy
  • zahřívá organismus
  • posiluje soustředění (i pro ADHD)

Pokud chcete poradit, jaký EO by byl přímo pro Vás, případně jak je používat, napište mi na e-mail: radka@prokvalitnizivot.cz

online kurz pro zdraví

ZIMA na vlně Tradiční čínské medicíny

Už nemusíte trpět na záněty močového měchýře, záněty ledvin, studené končetiny

Zima může vypadat takto:

  • cítili se plni energie,
  • měli silnou imunitu
  • neměli záněty močového měchýře,
  • měli lepší chuť na sex,
  • neměli studené končetiny,
  • lépe si vše pamatovali,
  • cítili se v souladu sami se sebou

MOŽNÉ TO JE….

V kurzu se naučíte, že ŽÍT v souladu sami se sebou a s přírodou JE SNADNÉ.